Ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie nadmuchowe nowej generacji   Feelco LOGO

Dotarły do nas z Ameryki, gdzie od blisko 50 lat są najpopularniejszym sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych, zwykle szkieletowych (drewnianych). Dość bogate doświadczenie Amerykanów skłaniają do bliższego przyjrzenia się tym systemom. Niewątpliwie ogrzewanie nadmuchowe należy do najbardziej komfortowych systemów grzewczych.
Podstawowa zasada funkcjonowania polega na podgrzaniu lub ochłodzeniu powietrza i wdmuchaniu go do pomieszczeń kratkami nadmuchowymi. Powietrze rozprowadzane jest za pomocą niskoszumowej instalacji kanałów, zapewniając całoroczną kontrolę nad komfortem powietrza  w zakresie:
– ogrzewania,
– klimatyzacji,
– rekuperacji,
– filtracji,
– nawilżania.
Ogrzewanie nadmuchowe to system wielofunkcyjny w ramach jednej instalacji, który może być zasilany gazem ziemnym, gazem płynnym, energią elektryczną lub pompą ciepła.  W pierwszym etapie budowy instalacji nadmuchowej nie ma konieczności montażu wszystkich możliwości technicznych takiego systemu. Instalacja nadmuchowa pozwala w prosty sposób na elastyczną rozbudowę bez kucia ścian i uciążliwych prac budowlanych. Etapowa realizacja sytemu instalacji nadmuchowej jest bardzo korzystna dla inwestora z uwagi na rozłożenie wydatków w czasie kilku lat.

W przypadku wyboru systemu gazowego w połączeniu z agregatem klimatyzacji z funkcją pompy ciepła uzyskujemy dostęp do najnowocześniejszej technologii ogrzewania hybrydowego. Ogrzewanie Hybrydowe ( łączone) to coraz częściej wykorzystywane rozwiązania, które przyczyniają się do oszczędności kosztów ogrzewania. Kompletne systemy instalacji nadmuchowej mogą składać się z dwóch, trzech, a nawet czterech różnych źródeł energii np.:
– powietrzna pompa ciepła,
– nadmuchowy kocioł gazowy,
– fotowoltaika,
– energia elektryczna,
– wymiennik gruntowy GWC,
– kominek powietrzny lub z płaszczem wodnym.

Sposób przełączania pomiędzy źródłami ciepła może odbywać się automatycznie lub w zależności od wymagań użytkownika może być ustawiany ręcznie.
Układ mieszany zwłaszcza z pompą ciepła umożliwia pełniejsze wykorzystanie mocy dyspozycyjnej źródła odnawialnego przez cały okres grzewczy i przyczynia się do niższych kosztów eksploatacji.
Przyjazne programowanie i możliwości techniczne programatora zapewniają najwyższą możliwą do uzyskania sprawność instalacji grzewczej. W kompletnym systemie nadmuchowym możemy wydzielić do 8 stref z dowolnym programowaniem ogrzewania lub chłodzenia.
W celu zapewnienia dobrej jakości świeżego powietrza oferujemy rekuperator odzysku powietrza wentylacyjnego , który jest zintegrowany z systemem klimatyzacji i ogrzewania powietrznego.
Do budowy systemów ogrzewania nadmuchowego wykorzystujemy urządzenia lidera rynku amerykańskiego, jakim jest firma Carrier.
Oferowane przez CRYSPOL urządzenia spełniają najwyższe wymagania norm i zostały sklasyfikowane jako urządzenia klasy High Efficiency.

  • Dwa najnowsze rozwiązania techniczne Feelco  wyznaczające nowe trendy w systemach ogrzewania nadmuchowego

 Feelco-Hybrid-1-crop  System rekomendowany dla budynków podłączonych do sieci gazowej

rysunek HYBRID_100

Niespotykane dotychczas połączenie ogrzewania kondensacyjną nagrzewnicą gazową Carrier Infinity 96 w połączeniu z inwerterową, wielostopniową pompą ciepła Carrier Infinity 18VS. Działanie hybrydy jest zarządzane całkowicie automatyczne, poprzez sterowanie dotykowe Infinity, zapewniając komfort, oszczędność i elastyczność. Sterownik kontroluje aktualne warunki atmosferyczne oraz wymagania budynku oraz wybiera to źródło ciepła, które w danej chwili jest najtańsze w eksploatacji. Oczywiście dostępne są funkcje klimatyzacji, wentylacji z odzyskiem ciepła oraz oczyszczania powietrza w ramach tej samej instalacji.

Feelco-HP  System preferowany dla budynków bez dostępu do sieci gazowej

Bez nazwy-1

To zdecydowanie najbardziej oczekiwana nowość, pompy ciepła stają się popularnym sposobem na ogrzewanie budynków, również w systemach powietrznych ten trend jest zauważalny. Do tej pory brakowało na rynku urządzenia, które swoją sprawnością gwarantowałoby wysoki komfort, niskie koszty eksploatacji i pewność nawet w ekstremalnych warunkach. Feelco HP z pompą ciepła Carrier Infinity 20 to prawdziwa rewolucja w dziedzinie ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii. Rekordowa sprawność ogrzewania w połączeniu z gwarancją pracy nawet przy minus 26st. na zewnątrz to zupełnie nowa, jakość. Gdy firma Carrier skonstruował nową pompę ciepła Infinity 20 amerykański Departament Energii musiał rozszerzyć skale efektywności energetycznej dla tego typu urządzeń.

 

  • Podstawowe elementy składowe systemu Feelco stosowane przez CRYSPOL w instalacjach ogrzewania nadmuchowego :

Wysokiej sprawności klimakonwektor grzewczo – chłodzący  Carrier  zasilany pompą ciepła 

Reprezentuje on najnowsze osiągnięcia światowego przemysłu w dziedzinie komfortowego ogrzewania i klimatyzacji. Proponowana jednostka zaprojektowana jest do instalacji pionowej i poziomej, zawiera w sobie wentylator nadmuchu z dwustopniową regulacją wydajności, chłodnicę, elementy automatyki oraz może być wyposażona w grzałki elektryczne. Urządzenie współpracuje z agregatem skraplającym z pompy ciepła Carrier tworząc zestaw do dogrzewania nadmuchowego i klimatyzacji o wysokiej  sprawności . Klimakonwektor może być zainstalowany wraz z dodatkowymi urządzeniami opcjonalnymi jak sterowniki centrali strefowe, nawilżacze, filtry powietrza oraz lampy UV.

                                                                      on1FE4_FE5-328

 

Agregat grzewczo – klimatyzacyjny z pompą ciepła Carrier 

Instalacja wyposażona jest w agregat klimatyzacyjny z funkcją pompy ciepła, jako urządzenie chłodząco – grzewcze. Takie rozwiązanie techniczne umożliwia podgrzanie powietrza w pomieszczeniu w okresie zimowym w krótkim czasie.

on2

Niskoszumowe kanały powietrze z płyt QueitR – 

Sztywna płyta jest wykonana z wełny mineralnej , połączonych żywicą termoutwardzalną, pokrytą od strony zewnętrznej folią aluminiową zbrojoną siatką z włókna szklanego, która stanowi barierę powietrzną. Zastosowanie do kanałów wentylacyjnych z płyty Queit R charakteryzuje:

– oszczędność kosztów energii dzięki wyjątkowo szczelności    przewodów,
– bardzo dobra izolacyjność cieplna, dzięki czemu oszczędzamy   energię i usprawniamy system,
– cichy system tłumiący hałas spowodowany pracą urządzeń oraz  przepływającym powietrzem a także tłumi odgłosy z sąsiednich  pomieszczeń, które mogłyby być przenoszone poprzez system  przewodów,
– lekkość przewodów, czyli minimalne obciążenie dla budynku,
– odporna na wilgoć – paraizolacja skutecznie zmniejsza kondensację  pary wodnej,
– płyty kanałów powietrznych posiadają wszelkie atesty wymagane  polskim i europejskim prawem.

on3

Nawilżacz powietrza obejściowy Carrier

Bez wentylatora, wykorzystuje przepływ powietrza w kanale głównym. Łatwy dostęp do wymiennej wkładki, bardzo cicha praca, trwała i atrakcyjna obudowa a także optymalna dystrybucja wilgotności . Utrzymuje optymalny komfort w sezonach grzewczych poprzez zminimalizowanie problemów związanych z suchym powietrzem. Tworzy zdrowszy klimat i zmniejsza podrażnienia skóry, bóle gardła i problemy z oddychaniem.

HUMCCLBP_Large

Filtr elektroniczny Lennox Trion

Filtr elektroniczny Lennox Trion charakteryzuje się wysoką sprawnością MERV 12, posiada czujnik przepływu dzięki czemu         filtr włącza się automatycznie po wykryciu przepływu powietrza w kanale. Posiada zmywalne wkłady oraz wbudowany jonizator powietrza, usuwa zanieczyszczenia o wielkości 0.01 mikrona, wirusy, bakterie, pyłki roślin itp.

on5

Sterownik analogowy COR

Nowoczesne wzornictwo, grubość 2 cm, przewodowa instalacja. Sterownik kontroluje temperaturę i wilgotność oraz daje możliwość pełnego tygodniowego programowania dla każdego dnia tygodnia. Posiada wskaźnik wilgotności. Współpracuje z zewnętrznym rekuperatorem odzysku powietrza wentylacyjnego np. Carrier HRV.

zdjecie cor-thermostat-menu-screen

 

Dotykowy sterownik Carrier Touch z obsługą Wi-Fi

Jako alternatywę możemy zastosować najnowsze sterowniki Carrier Infinity Touch wyposażone są w kolorowy panel dotykowy, dzięki czemu obsługa jest intuicyjna i bardzo wygodna, ponadto standardowo wyposażone są w moduł WiFi, co pozwala na integrację z domową siecią bezprzewodową.

on7

 

Carrier HRV centrala wentylacji mechanicznej z odzyskiem powietrza wentylacyjnego  współpracująca z systemem ogrzewania nadmuchowego Feelco

hrv1157 

  • ograniczenie kosztów eksploatacji poprzez odzysk ciepła z powietrza wentylacyjnego
  • Filtr G4 chroniący wymiennik oraz oczyszczający powietrze zewnętrzne
  • trwały wymiennik z polipropylenu
  • sterowanie przez jeden  systemowy  sterownik  Carrier

Sufitowe kratki nawiewne 254 x 102 mm , stalowe malowane proszkowo na kolor biały

 

on8

on9

Zalety systemu ogrzewania nadmuchowego:

– czas rozruchu ogrzewania powietrznego, do momentu odczuwalnej  zmiany temperatury wynosi w praktyce od kilku do kilkunastu  minut. Pozwala to na skrócenie czasu ogrzewania obiektu,
– ułatwia aranżację wnętrz, dzięki wyeliminowaniu grzejników,
–  możliwość całkowitego wyłączenia instalacji w zimie – bez obaw o  uszkodzenie i zamarznięcie przewodów,
– gwarantuje całoroczną kontrolę nad mikroklimatem wnętrza przy  niskich kosztach eksploatacji,
– sprawność ogrzewania nie ulega zmianie nawet po kilkudziesięciu  latach,
– umożliwia rozbudowę o filtrację, jonizację, nawilżanie, klimatyzację,  odzysk oraz czerpanie ciepła z gruntowego wymiennika ciepła,
– umożliwia rozprowadzenie ciepłego powietrza  z kominka.

Wady systemu ogrzewania nadmuchowego

– konieczność prowadzenia instalacji kanałowej o dużym przekroju,
– ze względu na wyższą (z założenia) temperaturę powietrza w  pomieszczeniach z ogrzewaniem powietrznym straty ciepła przez  przenikanie przez przegrody są wyższe niż w pomieszczeniach  ogrzewanych przez promieniowanie. Dlatego przegrody muszą mieć
bardzo dobrą izolacyjność,
– pomieszczenia ogrzewane powietrzem szybko wychładzają się w  razie ewentualnej awarii wentylatorów lub przerwy w dostawie  prądu (podłogi, ściany i meble nie nagrzewają się, bo nie ma zjawiska  promieniowania.

 

Leave a Reply